Zgrabna Sylwetka: Rozstępy i cellulit

sobota, 29 stycznia 2011

Rozstępy i cellulit


O rozstępach i cellulicie kobiety zaczynają myśleć dopiero wtedy, gdy zbliża się lato. Wówczas trzeba przywdziać skąpe stroje kąpielowe, a co oznacza odsłonięcie swojego ciała. Większość pań krępuje się wtedy swoich mankamentów w postaci prążków i skórki pomarańczowej. Ubolewają i „plują sobie w brodę”, że mogły dużo wcześniej wziąć się za usuwanie defektów skóry. Co zrobić, by nie popełnić błędów sprzed lat? Odpowiedź jest prosta – należy już po lecie zająć się ich redukcją.
Zanim jednak dowiemy się, w jaki sposób można tego dokonać, warto poznać przyczyny powstawania defektów. Rozstępy i cellulit choć wydają się podobnymi mankamentami, mają różne przyczyny powstawania.

Cellulit – przyczyny powstawania
Cellulit to defekt skórny, który – ogólnie rzecz ujmując – polega na osłabieniu tkanki łącznej. Skórka pomarańczowa powstaje na skutek działalności estrogenów. Zbyt duża ich ilość (w okresie dojrzewania, ciąży, okresie menopauzy, na skutek stosowania tabletek antykoncepcyjnych) sprawia, że naczynia krwionośne i limfatyczne zwiększają swoją przepuszczalność. W rezultacie dochodzi do powstawania obrzęków, które wpływają na powstawanie grudek i nierówności. Gdy do tego dodamy jeszcze niewłaściwy sposób odżywiania się oraz brak aktywności fizycznej, cellulit będzie murowany.

Przyczyny powstawania rozstępów

Rozstępy powstają na skutek wzmożonej produkcji hormonu stresu – kortyzolu. Naukowcy są zdania, że to właśnie ten hormon powoduje niekorzystne oddziaływanie na fibroblastów. W rezultacie komórki białkowe nie są w stanie produkować „zdrowych” włókien białkowych. Konsekwencją tego faktu jest to, że skóra nie jest w stanie wytrzymać gwałtownych rozciągnięć, powyżej granic swoich możliwości. Dochodzi wówczas do jej pękania na powierzchni, dając nieestetyczne, rzucające się w oczy prążki.

Rozstępy mogą dotyczyć szerokiego grona osób. Na prążki mogą być narażone młode dziewczyny w wieku dojrzewania, kobiety w ciąży, a nawet mężczyźni. Rozstępy związane są także z gwałtownymi wahaniami masy ciała. Nie warto więc szybko chudnąć lub drastycznie przybierać na wadze.

Jak zlikwidować cellulit?
Choć cellulit powstaje bardzo szybko i łatwo, wcale nie pozbędziemy się go szybko. Walka ze skórką pomarańczową jest bowiem wyczerpująca i może trwać nawet kilka miesięcy (jeśli nie dłużej). Ważne jest, żeby nie ograniczać się do stosowania wyłącznie jednej metody. Walka z cellulitem musi być prowadzona na kilku płaszczyznach jednocześnie. Dzięki temu redukcja skórki pomarańczowej będzie efektywniejsza.

Pierwszym krokiem w walce z cellulitem powinny być masaże skóry. Do ich wykonania wcale nie potrzebujemy specjalnych aparatów czy urządzeń. W zupełności wystarczy dobry olejek antycellulitowy i rękawica sizalowa. Masaż powinien trwać kilkanaście minut, dzięki czemu przygotujemy skórę na kolejny krok – kosmetyki na cellulit.

Kremy do redukcji cellulitu powinny zawierać kilka substancji o różnym działaniu. Warto pamiętać, by w składzie znalazły się substancje przyspieszające proces spalania tkanki tłuszczowej, wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne i limfatyczne, usprawniające mikrokrążenie. Warto więc zwracać uwagę na etykietę produktu. Na liście substancji antycellulitowych powinny znaleźć się między innymi: L-kartniyna, kofeina, wyciąg z bluszczu, wyciąg z nostrzyka, rutyna, ekstrakt z arniki, wyciąg z centella asiatica, algi morskie.

Ważna jest również aktywność fizyczna. Ruch przyczynia się nie tylko do poprawy krążenia, ale również spalania tłuszczu i poprawy metabolizmu. Wraz z potem pozbywamy się wszelkich toksyn, które gromadzą się w tkankach. Nieważny jest rodzaj aktywności. Najważniejsza jest jakość ćwiczeń oraz czas ich trwania. Warto pamiętać, że należy ćwiczyć co drugi dzień przez około 40 minut.

Sposoby na rozstępy

Walkę z rozstępami najlepiej zacząć, gdy prążki znajdują się w fazie zapalnej. Wówczas są one bardziej podatne na działanie dobroczynnych substancji zawartych w kremach na rozstępy. Skuteczne specyfiki powinny w swoim składzie zawierać takie składniki, które będą pobudzały produkcję kolagenu – muszą więc stymulować ich powstawanie. Taką rolę spełniają między innymi: silanole (związki krzemu), wyciąg z centella asiatica, glikoproteiny czy wyciąg z soi. Ważna jest również obecność witamin, które wykazują działanie przeciwutleniające oraz regenerujące skórę. W walce z rozstępami efekty przyniosą także preparaty zawierające w swoim składzie mocznik.

Na białe rozstępy, znajdujące się w fazie bliznowacenia stosowanie kosmetyków raczej nie pomoże. Taką kurację można wspomóc zabiegami przeprowadzanymi w salonie kosmetycznym bądź gabinetach dermatologicznych. Spośród tańszych kuracji można wymienić mikrodermabrazję oraz bezigłową mezoterapię. Natomiast w salonach dermatologii estetycznej można skorzystać z zabiegów wykorzystujących kwasy (peeling chemiczne z kwasem glikolowym lub trójchlorooctowym).

Dla najbardziej zdesperowanych kobiet i mężczyzn polecane są zabiegi dermabrazji i dermabrazji laserowej. Zabiegi te skutecznie pozbywają się rozstępów. Jednak należy liczyć się z tym, że koszt zabiegów jest wysoki – nierzadko sięga kilku tysięcy złotych – w zależności od rozległości rozstępów.

Źródło: Rozstępy i cellulit - izabela

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz