Zgrabna Sylwetka: Rozstępy u nastolatek

sobota, 29 stycznia 2011

Rozstępy u nastolatek

Rozstępy stanowią bardzo przykrą dolegliwość, która pojawia się nagle i bardzo trudno jest ją usunąć. W okresie dojrzewania ciało młodej kobiety ulega gruntownej przebudowie i przemodelowaniu. Pamiętajmy, że do prawidłowej funkcji jajników niezbędne jest w ciele kobiety 20% tłuszczu. Tkanka tłuszczowa ma bardzo silne działanie hormonalne i regulacyjne. Tylko w obecności tych hormonów możliwe jest pełne działanie estrogenów na układ rozrodczy. Widzimy, więc jak potrzebna jest dziewczynie tkanka tłuszczowa, aby ją zdobyć organizm zwiększa łaknienie. Wilcze napady głodu mogą spowodować przejściowy, dość znaczny wzrost masy ciała. Gwałtowny rozrost tkanki podskórnej sprawia, że pojawiają rozstępy u nastolatek.


Spokojnie to tylko fizjologia
Rozstępy w młodym wieku charakteryzują się pewnymi cechami szczególnymi. Występują one tylko w miejscach wzmożonego przyrosty tkanek podskórnych. Zaliczają się do nich okolica brzucha, ramion, pośladków, okolica biustu oraz ud. Rozstępy u nastolatek mają charakter małych, białawych podłużnych pęknięć w miejscach największych naprężeń. Co istotne zmiany te ustępują samoistnie niezależnie od stanu masy ciała. Informacje te są bardzo istotne ponieważ pozwalają na odróżnienie fizjologicznych zmian od rozstępów występujących w bardzo niebezpiecznej jednostce chorobowej jakom jest zespół Cushinga. W zespole tym dochodzi do nadmiaru kortykosteroidów w organizmie. Jednym z wielu objawów jest tworzenie się rozstępów na skórze. Ich wygląd jest zupełnie odmienny. Duże, czerwone, o kształcie półksiężycowatym umiejscowione na powłokach brzusznych to ich podstawowe cechy. Ponadto wraz z trwaniem choroby pogarsza się ich stan. Jedyna szansa na ustąpienie zmian to podjęcie leczenia choroby podstawowej.

Przyczyny rozstępów u nastolatek
W ciele młodej kobiety brakuje estrogenów, które odpowiadają między innymi za elastyczność skóry. Pobudzają one syntezę białka elastyny, które tworzy połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami naszej skóry. Wzrost masy tłuszczowej to tylko jeden z elementów przebudowy ciała. Dorosła kobieta potrzebuje dla normalnej aktywności odpowiednio ukształtowanego szkieletu. Rozrost kości miednicy dodatkowo potęguje rozpieranie skóry. Co ciekawe w okresie dojrzewania chłopcy również mogą zaobserwować pojawianie się rozstępów. Mężczyźni zaobserwują je w okolicach najsilniejszego rozrostu mięśni.

Rozpierana od środka skóra pęka. Nie jest to jednak pęknięcie całkowite. Dla porównania można użyć płóciennego prześcieradła, które rozrywane z małą siłą porozdziela się na włókna. Taki sam proces zachodzi w skórze. Skóra właściwa (najważniejsza warstwa) rozchodzi się niczym to prześcieradło, a przez powstałe otwory zaczyna prześwitywać biel powięzi pokrywającej tkankę podskórną.

Metody radzenia sobie z tym problemem
Generalnie rozstępu u nastolatek nie wymagają szczególnych leczniczych działań. Oczywiście są one szpecące, jednak bądźmy świadomi, że najczęściej pojawiają się u nastolatek młodszych, które spokojnie ukryją je pod ubraniem. Po okresie około roku, przy braku dalszego przyboru masy ciała same znikną. Najważniejsze dla zapobiegania rozstępów jest ograniczenie tycia. Oczywiście nie oznacza to, że należy wprowadzać dorastającemu dziecku specjalne diety. Istotne jest wpojeniu zdrowych nawyków żywieniowych opartych na racjonalnych i regularnych posiłkach z unikaniem pustych kalorii. Sport jest szczególnie polecany. Pływanie ma doskonały wpływ na tego typu problemy. Chłodne działanie wody powoduje obkurczanie i ściąganie rozstępów. Dodatkowo wysoki wydatek energetyczny pozwoli ograniczyć tycie. Jeżeli nastolatka nie ma przeciwwskazań do uprawiania pływactwa takich jak np. uczulenie na chlor należy prawi, że siłą zaciągnąć ją na pływalnie.

Kosmetyki stosowane przeciwko rozstępom mają małą skuteczność w tym wieku. Skóra jest młoda i posiada pełny potencjał obronny dlatego nie warto tracić pieniędzy na preparaty o nieudowodnionej skuteczności. Pamiętajmy zmiany ustąpią same, bez pozostawienia żadnych śladów. Najlepszym lekarstwem jest czas i aktywność ruchowa.

Źródło: Rozstępy u nastolatek - izabela

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz