Zgrabna Sylwetka: Czy wiemy wszystko o bezpiecznym odchudzaniu?

piątek, 21 stycznia 2011

Czy wiemy wszystko o bezpiecznym odchudzaniu?
Ile razy próbowaliście pozbyć się zbędnych kilogramów? Ile razy wam się udało zrzucić nadmiar tłuszczyku? A ile razy, po restrykcyjnej diecie, wasza waga znów wracała do stanu wyjściowego? Czy jesteście pewni, że wiecie już wszystko o odchudzaniu – bezpiecznym?
Co to znaczy bezpieczne odchudzanie?
Każdy chciałby w szybkim tempie pozbyć się zalegających fałdek tłuszczu. W tym celu wiele osób wybiera bardzo restrykcyjne diety odchudzające, które bardzo często bywają dla nas groźne. Ale oczywiście nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń. A nawet jeśli wiemy, czym takie restrykcyjne diety mogą się skończyć, nie robimy sobie nic z tego, bowiem dążenie do idealnej wagi jest silniejsze.

Tymczasem bezpieczne odchudzanie wcale nie musi oznaczać „gorszego” i wolniejszego odchudzania. Bezpieczne odchudzanie to takie, w którym naszemu organizmowi nie brakuje żadnych składników odżywczych. Wraz z dietetycznymi posiłkami dostarczamy mu odpowiednią ilość kalorii, witamin i składników mineralnych. Bezpieczne odchudzanie to odchudzanie, które łączy właściwą dietę odchudzającą, ćwiczenia fizyczne oraz – ewentualnie – zażywanie tabletek wspomagających ten proces.


Bezpieczne diety odchudzające
Diet odchudzających jest wiele – 1000 kcal, dieta kapuściana, dieta South Beach, dieta kopenhaska… Jak spośród wielu przepisów na pozbycie się zbędnych kilogramów wybrać tą najlepszą i najbezpieczniejszą?

By w sposób bezpieczny dla naszego zdrowia stracić nadmiar wagi, warto proces odchudzania przeprowadzać pod okiem dietetyka. Taki specjalista wybierze odpowiedni dla nas jadłospis, dzięki czemu nie będziemy musieli bać się o negatywne skutki diety.

Jeżeli jednak nie zamierzamy odchudzać się u dietetyka, wybierajmy diety „z głową”. Przez lekarzy polecana jest dieta 1000 kcal (i wszystkie jej odmiany), gdyż uważana jest za dietę stosunkowo bezpieczną. Zasada tej diety jest prosta – możemy jeść wszystko, byle nie przekroczyć magicznej wartości 1000 kcal. Najlepsze rezultaty osiągniemy, jeśli ilość spożywanych posiłków „rozszerzymy” do pięciu. Śniadanie powinno zawierać dwieście pięćdziesiąt kcal. Wraz z obiadem nasz organizm powinien otrzymać trzysta pięćdziesiąt kcal. Możemy sobie pozwolić nawet na podwieczorek, ale takie którego wartość energetyczna nie przekroczy dwieście kcal. Kolacja powinna mieć 100 kcal. Ważne jest również, by w późniejszym czasie nie obniżać „poprzeczki” – by 1000 kcal nie zamieniło się w 800 kcal, a potem 600 kcal. Wówczas nasza dieta już nie będzie bezpieczna!

Zadaniem diety kopenhaskiej jest zmiana przemiany materii naszego organizmu. Taka dieta trwa trzynaście dni. Nie można skracać ani wydłużać czasu jej trwania. Dieta ta jest skierowana do osób, które „nie oszukują”. Chodzi bowiem o to, że jeśli zjemy coś, co jest zakazane, można taką dietę uznać za nieważną. Należy koniecznie posługiwać się podanym jadłospisem. Jeżeli w przerwie między posiłkami dopadnie nas głód, wówczas należy wypić szklankę wody. Dieta kopenhaska dostarcza naszemu organizmowi około tysiąca kcal. Nie jest więc bardzo drastyczna, ale ważne jest, by witaminy i składniki mineralne uzupełniać suplementami diety, by nie dopuścić do niedoborów tych składników w naszym organizmie. Ważne jest również to, że po zakończeniu tego rodzaju diety nie pojawi się efekt jo-jo, ale… musimy zapomnieć o dawnych nawykach żywieniowych i objadaniu się
Ćwiczenia wspomogą dietę odchudzającą
Dieta odchudzająca i ćwiczenia fizyczne to jak Flip i Flap – dobrany duet. Dzięki temu, że będziemy ćwiczyć, szybciej osiągniemy idealną sylwetkę. Nie muszą to być wycieńczające ćwiczenia. Wystarczy, że zaczniemy jeździć na rowerze, biegać, pływać. Możemy również dużo spacerować, byle energicznie. Gdy ciężko nam jest przestawić się na taki wysiłek, warto stopniowo zmieniać swoje przyzwyczajenia. Jeżeli korzystamy z windy, zrezygnujmy z niej, a skorzystajmy ze schodów.

Jeżeli mamy nieco więcej czasu, można zapisać się do klubu fitness na aerobic. Ćwiczenia w grupie są dobrą motywacją – zawsze chce nam się ćwiczyć.

Ruch jest bardzo ważny, ponieważ dzięki temu szybciej stracimy zbędne kilogramy, a ponadto nasz tłuszczyk zamieni się w mięśnie.

co z tabletkami na odchudzanie?
Proces odchudzania można wspomóc specjalnymi suplementami diety. Ale podkreślam – WSPOMÓC, a nie zastąpić! Tabletki nie są bowiem w stanie zastąpić diety odchudzającej ani ruchu. Tabletki na odchudzanie mogą przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej, bądź też mogą wypełniać nasz żołądek, dzięki czemu nie odczuwamy głodu. By schudnąć przy pomocy tego typu specyfików, nie potrzebne są żadne specjalistyczne diety odchudzające – wystarczy odpowiednio zbilansowany jadłospis, dużo warzyw i owoców, a do tego jakikolwiek wysiłek fizyczny. Sukces murowany!

Pamiętajmy, że jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy, wybierajmy bezpieczne sposoby odchudzania. Tylko w taki sposób uzyskanie idealnej sylwetki bez uszczerbku na zdrowiu będzie możliwe. Nie katujmy się głodówkami i drastycznymi dietami, bowiem zazwyczaj po ich zakończeniu, jemy „za dwóch”, doprowadzając do efektu jo-jo.

Źródło: Czy wiemy wszystko o bezpiecznym odchudzaniu? - izabela

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza